Monthly Archives: janvāris 2016

Es esmu durvis. Ja kāds caur mani ieiet, tas tiks izglābts… (Jņ 10, 9)

445Kristus Dzimšanas svētku liturģiskā laika posms, kas turpināsies līdz Kunga Kristīšanas svētku svētdienai, šogad ir ar īpašu nozīmi, jo jaunajā 2016. gadā mēs svinam Dieva Žēlsirdības Jubileju.

Viens no izteiksmīgākajiem šīs Jubilejas simboliem ir īpašas durvis, kas tika atvērtas Vatikānā, kā arī citās bazilikās, katedrālēs un nozīmīgās svētvietās. Šoreiz, kā norāda pāvests, tās ir Žēlsirdības durvis, pa kurām ieejot, ikviens varēs piedzīvot Dieva mīlestību, kas mierina, piedod un dāvā cerību. Protams, tās ir tikai simbols – izejot caur Jubilejas gada durvīm, nevajadzētu sagaidīt, ka mūs pārņems kāda īpaša laimes sajūta. Iziešana caur šīm durvīm ir apliecinājums tam, ka izvēlamies iziet no grēka, no sava egoisma, lepnības, nešķīstības; ka izvēlamies ieiet jaunajā dzīvē, caur Kristu atgūstot līdzību Dievam, kļūstot žēlsirdīgi kā Tēvs.

Bet, lai nonāktu līdz durvīm, vispirms ir jādodas ceļā. Kā norāda pāvests, lai sasniegtu Svētās durvis Romā un citās vietās, ikvienam būs jāveic svētceļojums saskaņā ar saviem spēkiem. Tā būs zīme tam, ka arī žēlsirdība ir mērķis, ko sasniegt un kas pieprasa apņemšanos un upuri. Lai svētceļojums ir atgriešanās stimuls: izejot pa Svētajām durvīm, mēs ļausim sevi apskaut Dieva žēlsir­dībai un apņemsimies būt žēlsirdīgi pret citiem, kā Tēvs ir žēlsirdīgs pret mums. Tomēr ar nokļūšanu līdz durvīm un iziešanu caur tām vien nepietiek, jo kādas mehāniskas darbības veikšana nevienam pestīšanu vēl nav nesusi. Saskaņā ar Latvijas Bīskapu konferences dekrētu, šim žestam ir jābūt saistītam ar sakramentālu grēksūdzi, Eiharistijas saņemšanu, lūgšanu Svētā tēva nodomā, “Tēvs mūsu” un “Es ticu” izteikšanu, to visu cieši saistot ar pārdomām par Dieva žēlsirdību.

Avērtas durvis ir arī zīme Baznīcas atvērtībai uz tiem miljardiem cilvēku, kuri vēl ir ārpusē. Žēlsirdības gads, kā teica pāvests Angelus lūgšanā, ir iespēja kristiešiem dalīties visdārgākajā: “Katrs no mums ir aicināts palīdzēt iepazīt Jēzu tiem, kuri vēl viņu nepazīst… Ja paskatīsimies sev apkārt, ieraudzīsim cilvēkus, kas ir gatavi sākt vai atsākt ticības ceļu, ja vien satiktu kristiešus, kuri ir iemīlējušies Jēzū. Vai mums nevajadzētu un vai mēs nevarētu būt tie kristieši? Vai es esmu patiesi iemīlējies Jēzū? (..) Un, ja esmu iemīlējies, man Viņu jādod iepazīt citem.”

Attēls: Pāvests Francisks atver Svētās Durvis Sv. Pētera bazilikā 2015. gada 8. decembrī. (CNS photo/Maurizio Brambatti, EPA)

Draudzes lapiņa 03.01.2016

Katru mirkli mēs varam darīt par dārgumu, kas mūs tuvina Debesīm.